O nas
Chór „Ecclesia Cantans” powstał w 2000 r.
Założycielem oraz jedynym dyrygentem chóru jest Sławomir Piotrowski. Opiekunem duchowym chóru jest proboszcz parafii św. Trójcy, ksiądz Tadeusz Gałecki.
W naszym chórze śpiewa około 25 osób - są to uczniowie, studenci, a także osoby pracujące. Niektórzy z nas przyszli na pierwszą próbę jeszcze jako uczniowie, studenci, a dziś mają już własne rodziny.
Początkowo chór śpiewał proste utwory, ale z czasem repertuar rozbudowywał się − nasz dyrygent stara się stale podnosić nam poprzeczkę. Tak poznaliśmy pieśni Bruecknera, Wacława z Szamotuł, Pegolessiego, Mozarta, Bacha, Beethovena, Stuligrosza, Palestriny czy Moricone. Jesteśmy jednak też lokalnymi patriotami i śpiewamy utwory błońskich organistów − Jędrychowskiego, Głowackiego czy opracowania naszego Maestro.
Jesteśmy chórem parafialnym, więc naszym ważnym zadaniem jest uświetnianie mszy świętych i liturgii kościelnych można nas usłyszeć przeważnie co dwa tygodnie w niedzielę na sumie o 11.30 w kościele pw. Świętej Trójcy. Śpiewamy na wyjątkowych mszach, jak ta w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, a także na ślubach i innych uroczystościach, na które jesteśmy zapraszani.
Zazwyczaj śpiewamy w czterogłosie, w układzie mieszanym tzn. sopran, alt, tenor, bas − jednak znamy też utwory na 5, 6 czy 8 głosów. Spotykamy się raz w tygodniu, w piątki o 19.00 i uczymy nowych utworów lub szlifujemy te, które już znamy. Staramy się też rozwijać poprzez warsztaty czy emisję głosu. Dzięki temu, że pomagamy sobie wzajemnie i wspieramy osoby początkujące, pozytywne skutki naszej pracy słychać dość szybko. Niektórzy z chórzystów posiadają wykształcenie muzyczne, jednak większość z nas to amatorzy i wielbiciele muzyki.
Musimy też podkreślić, że nasz śpiew nie byłby przyjemny ani dla słuchaczy, ani dla nas, gdyby nie to, że stanowimy też paczkę dobrych znajomych zgromadzonych wokół naszego Maestro. Staramy się pielęgnować naszą przyjaźń poprzez wspólne spotkania okolicznościowe czy wycieczki − co często staje się zalążkiem nowych pomysłów i projektów. Każdego, kto chciałby poznać nasz lekko zwariowany muzyczny świat, zapraszamy na próbę w każdy piątek.
Działalność artystyczna
Nasza wytrwała praca nie raz została doceniona. Po raz pierwszy − kiedy zostaliśmy zaproszeni do uświetnienia swym śpiewem mszy w Rokitnie transmitowanych przez Telewizję Polonia we wrześniu 2005 r. oraz 18 września 2006 r. podczas koronacji cudownego obrazu.
Swoim śpiewem chętnie dzielimy się nie tylko podczas liturgii, ale też poprzez koncerty. Występujemy przede wszystkim dla Błoniaków − śpiewamy koncerty maryjne, wielkopostne, bożonarodzeniowe i inne. Za nami już dwa kocerty w nowym Centrum Kultury − charytatywny koncert kolęd "Szczęśliwa kolebko" (styczeń 2011) i koncert pieśni pasyjnych "Stabat mater", który zaśpiewaliśmy wraz z błońską śpiewaczką Anną Szołajską (kwiecień 2011). Dajemy też koncerty w zaprzyjaźnionych parafiach (m.in. w Nadarzynie, Malborku).
W październiku 2010 roku zakwalifikowaliśmy się do ścisłego finału X Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Caecilianum 2010, gdzie startowaliśmy po raz pierwszy. W eliminacjach pokonaliśmy ponad 120 zespołów!
Uczestniczyliśmy też w XXVII Przeglądzie Chórów Federacji Caecilianum 2010, który odbył się w listopadzie 2011 roku − zebraliśmy tam bardzo pochlebne opinie!
Na początku stycznia 2011 roku wzięliśmy udział w IX Wilanowskim Chóralnym Wieczorze Kolędowym 2011, a 27 marca 2011 r. w XIX Koncertach Pasyjnych w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, które odbywają się cyklicznie co roku.
Pełni nadziei 28 maja 2011 roku pojechaliśmy na VI Festiwal Muzyki Chóralnej Mater Misericordiae w Ząbkach i nie zawiedliśmy się! Nasz chór został zaklasyfikowany do srebrnego pasma − otrzymaliśmy Srebrny Dyplom, z którego jesteśmy bardzo dumni.
Tym z czego możemy być szczególnie dumni, jest nasza płyta "Szczęśliwa kolebka" z trzynastoma kolędami nagrana własnymi siłami w grudniu 2009 roku. Pomysł na płytę powstał tak spotanicznie, że możemy mówić o naszym wielkim sukcesie. W planach mamy oczywiście wydanie kolejnej płyty.
Maestro
Sławomir Piotrowski, organista w parafii Świętej Trójcy i dyrygent chóru Ecclesia Cantans.
Nasz guru, mistrz, szef i przyjaciel. My, chórzyści, jesteśmy zaszczyceni, że możemy pracować z tym wspaniałym człowiekiem.
Urodził się w 3 grudnia 1971 roku w Ostrowii Mazowieckiej. W 1991 roku ukończył Instytut Kształcenia Organistów w Łomży. Karierę organisty zaczął w swojej rodzinnej parafii św. Rocha w Jasienicy, jednak już 15 sierpnia 1992 roku zasiadł za organami kościoła św. Trójcy w Błoniu. Po odchodzącym organiście przejął chór składający się głównie z osób starszych i emerytów. Równolegle prowadził zespół młodzieżowy, dzięki któremu powstał w 2000 roku chór młodzieżowy Ecclesia Cantans w miejsce starego chóru, który uległ rozwiązaniu. Poza chórem Sławomir Piotrowski prowadzi także nowy zespół, który uświetnia msze dla młodzieży. Raz do roku gromadzi też znajomych muzyków na profesjonalne, folkowe kolędowanie dla parafian, okazjonalnie także organizuje koncerty organowe i folkowe dla mieszkańców Błonia.
Gra na instrumentach klawiszowych, gitarze, gitarze basowej, saksofonie, tubie, skrzypcach, perkusji i akordeonie.